Spis treści

Spis treści

Jak zaktualizować stronę internetową w WordPress?

W tym poradniku dowiesz się, jak krok po kroku zaktualizować WordPressa, wtyczki i motywy, aby zapewnić swojej stronie najlepszą ochronę i wydajność.

Dlaczego warto regularnie aktualizować stronę internetową?

Regularne aktualizowanie strony internetowej to podstawowy krok w dbaniu o jej bezpieczeństwo i poprawne działanie. Bez aktualizacji strona staje się podatna na ataki, wirusy i złośliwe oprogramowanie, które mogą wprowadzać niepożądane zmiany, wyświetlać obce treści, a nawet uniemożliwić jej działanie. Regularne aktualizacje zabezpieczają witrynę przed zagrożeniami, naprawiają błędy, a także wprowadzają nowe funkcje i usprawnienia.

Brak aktualizacji może prowadzić do poważnych konsekwencji: strona może zacząć działać niestabilnie, wyświetlać błędne treści lub, w najgorszym przypadku, zostać całkowicie zablokowana. Dzięki aktualizacjom masz pewność, że Twoja witryna jest bezpieczna, szybka i dobrze chroniona przed wirusami.

Jak często należy aktualizować stronę internetową?

Dla większości stron internetowych optymalna częstotliwość aktualizacji to 2 razy w miesiącu. Jeśli jednak strona generuje duży ruch, zaleca się sprawdzanie i aktualizowanie jej raz w tygodniu.

1. Zaloguj się do panelu WordPress

Najpierw musisz zalogować się do swojego konta WordPress. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zapoznaj się z poradnikiem Jak zalogować się do strony WordPress?.

2. Wykonaj kopię zapasową

Przed każdą aktualizacją warto wykonać kopię zapasową, aby uniknąć błędów, które mogą wpłynąć na wygląd lub funkcjonalność strony. Backup pozwala na przywrócenie strony do poprzedniego stanu w przypadku, gdyby coś poszło nie tak podczas aktualizacji.

Przejdź do wtyczki WPvivid Backup Plugin menu po lewej na dole.

2a. Utwórz kopie zapasową

W wtyczce WPvivid Backup Plugin kliknij przycisk Backup Now. Kliknięcie tego przycisku rozpocznie tworzenie kopii zapasowej.

2b. Pobierz kopię zapasową

Po zakończeniu procesu, przejdź do zakładki Download i pobierz gotową kopię zapasową. Posiadanie kopii backupu na komputerze to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek problemów z serwerem lub hostingiem.

Regularne tworzenie kopii zapasowych to kluczowy element dbania o bezpieczeństwo strony internetowej. Dzięki niej możesz szybko przywrócić stronę do wcześniejszego stanu, gdy coś nie zadziała poprawnie po aktualizacji lub wprowadzonych zmianach. Przechowując kopie zapasowe w bezpiecznym miejscu, masz pewność, że Twoja strona zawsze będzie do odzyskania.

3. Zaktualizuj WordPress

WordPress to główny system, na którym opiera się cała Twoja strona internetowa. Dzięki niemu strona działa, wyświetla treści i umożliwia odwiedzającym korzystanie z jej funkcji. To fundament Twojej witryny, dlatego ważne jest, aby był zawsze aktualny i sprawny.

3a. Przejdź do sekcji Aktualizacje

W menu WordPressa po lewej stronie znajdź sekcję Kokpit, a następnie kliknij Aktualizacje.

3b. Zaktualizuj WordPress do najnowszej wersji

Jeśli dostępna jest nowa wersja WordPressa, pojawi się informacja o możliwości aktualizacji. Kliknij przycisk Zaktualizuj do wersji X.X.X, aby rozpocząć proces aktualizacji. Po kliknięciu przycisku aktualizacji, WordPress przełączy stronę w tryb konserwacji, który uniemożliwia dostęp do witryny z zewnątrz w trakcie aktualizacji. Jest to proces automatyczny i WordPress wyłączy tryb konserwacji, gdy tylko aktualizacja zostanie zakończona.

3c. Sprawdź, czy aktualizacja zakończyła się pomyślnie

Po wykonaniu aktualizacji WordPressa, wróć do Kokpitu i kliknij Aktualizacje. Powinien pojawić się komunikat informujący o zainstalowanej najnowszej wersji. Upewnij się, że widzisz informację Zainstalowana jest najnowsza wersja WordPressa, co potwierdza, że aktualizacja przebiegła prawidłowo.

Pamiętaj, aby po aktualizacji sprawdzić poprawność działania całej strony.

4. Zaktualizuj wtyczki

Wtyczki to dodatkowe narzędzia, które rozszerzają możliwości WordPressa i pozwalają dodawać na stronie nowe funkcje. Dzięki nim można łatwo wprowadzić elementy takie jak formularze kontaktowe, galerie zdjęć czy optymalizację SEO. Wtyczki ułatwiają dostosowanie strony do potrzeb użytkowników i rozwój jej funkcjonalności.

4a. Zaktualizuj wtyczki do najnowszej wersji

W menu WordPressa po lewej stronie znajdź sekcję Kokpit, a następnie kliknij Aktualizacje.

Po wejściu na stronę aktualizacji WordPress, zobaczysz listę dostępnych aktualizacji dla wtyczek. Zaznacz wtyczki, które chcesz zaktualizować lub kliknij w Wybierz wszystko, aby zaktualizować wszystkie naraz. Następnie kliknij przycisk Zaktualizuj wtyczki.

Regularne aktualizowanie wtyczek zapewnia poprawność działania strony oraz chroni stronę internetową przed wirusami.

4b. Potwierdzenie aktualizacji wtyczek

Podczas procesu aktualizacji, WordPress przełączy stronę w tryb konserwacji. Na ekranie zobaczysz szczegóły aktualizacji każdej wtyczki. Poczekaj, aż wszystkie aktualizacje zostaną ukończone. Gdy proces zakończy się, otrzymasz komunikat o pomyślnym zakończeniu aktualizacji.

Pamiętaj, aby po każdej aktualizacji sprawdzić poprawność działania całej strony.

5. Zaktualizuj motyw

Po aktualizacji wtyczek wróć do sekcji Aktualizacje i sprawdź, czy motyw wymaga aktualizacji. Jeśli tak, zaznacz go, tak samo jak wtyczki i kliknij Zaktualizuj motyw. Dzięki temu wszystkie funkcje i wygląd strony będą zgodne z najnowszymi standardami.

Pamiętaj, aby po aktualizacji motywu sprawdzić poprawność działania całej strony.

6. Zaktualizuj opinie z wizytówki Google na swojej stronie internetowej

Jeśli korzystasz z wtyczki Trustindex.io do wyświetlania opinii klientów i chciałbyś dodać najnowsze opinie to wejdź w zakładkę Trustindex w menu po lewej stronie.

6a. Wybierz „Moje recenzje”

W górnym pasku Trustindex kliknij na Moje recenzje.

7b. Dodaj na stronę najnowsze recenzje

Kliknij w przycisk Pobierz nowe recenzje, aby dodać na stronę najnowsze opinie od klientów. Po chwili wyskoczy Ci nowe okno przeglądarki, które za chwilę zniknie, a twoje recenzję zostaną zaktualizowane. Pamiętaj, że opinie na swojej stronie możesz aktualizować co 10 dni.

7c. Zakończenie procesu

Po zakończeniu pobierania, nowe opinie będą wyświetlane na Twojej stronie. Dzięki temu Twoja witryna zyskuje na wiarygodności, prezentując aktualne opinie klientów.

8. Aktualizacja PHP

PHP to język programowania, który napędza WordPress i odpowiada za działanie jego kluczowych funkcji. Regularna aktualizacja PHP jest ważna, ponieważ nowsze wersje sprawiają, że Twoja strona działa sprawniej, szybciej się ładuje i jest lepiej chroniona przed zagrożeniami.

Aby zaktualizować wersję PHP, możesz skontaktować się z obsługą techniczną swojego hostingu – wiele firm hostingowych oferuje pomoc w tej kwestii.

Jeśli jednak wolisz wykonać aktualizację samodzielnie, skorzystaj z dedykowanego poradnika, który krok po kroku wyjaśni cały proces https://www.lh.pl/pomoc/doc/zmiana-wersji-php/.

9. Sprawdź działanie strony

Po zakończeniu aktualizacji odwiedź stronę i sprawdź, czy wszystkie funkcje działają poprawnie.

Co możesz zrobić dalej?

Teraz, gdy wiesz, jak aktualizować swoją stronę internetową, możesz również skorzystać z innych poradników:

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie poradniki to wróć na Centrum Pomocy YetiWeb.

Oceń ten tekst

Kliknij na gwiazdki by zagłosować

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen 3

Oceń ten post jako pierwszy.

Nie znalazłeś rozwiązania?

Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie?

Jeśli brakuje tematu, który Cię interesuje, daj nam znać! Napisz do nas, a stworzymy nowe materiały, które odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w lepszym zarządzaniu Twoją stroną internetową.

Zleć nam wprowadzenie zmian

Potrzebujesz pomocy lub nie masz czasu na wprowadzanie zmian na stronie? Zleć nam to zadanie! Zajmiemy się tym za Ciebie, szybko i profesjonalnie. Skontaktuj się z nami i załatw to bez stresu!